۱۴۰۰ سه شنبه ۹ آذر     [En]

اهداف مركز مشاوره دانشجويينیازهای زندگی امروز، تغییرات سریع اجتماعی، فرهنگی، تغییر ساختار خانواده، شبکه گسترده و پیچیده ارتباطات انسانی و تنوع، گستردگی و هجوم منابع اطلاعاتی انسان ها را با چالش ها، استرس ها و فشارهای متعددی روبرو کرده است که مقابله مؤثر با آنها نیازمند توانمندی های روانی اجتماعی است تا بتواند با مشکلات زندگی به شیوه کارامد مقابله کرده، مشکلات خود را حل نمایند  و خود را با تغیرات زندگی سازگار کنند.
مشاوره یک فرایند رشدی است که از طریق آن به اشخاص کمک می‌شود: اهداف خود را مشخص کنند، تصمیم‌گیری مناسب داشته باشند و مسائل فردی، اجتماعی، تحصیلی و شغلی خود را حل کنند. مشاوره  با استفاده از ارتباط انسانی  و تکنیک ها و روش های خاصی که از علم روانشناسی بر گرفته شده است، به فرد کمک می کنند تا بتواند بر مشکلات خود فائق آید، با بحران ها و مسائل خاص زندگی به طور سالم و مسئولانه ای مقابله کند و سلامت روانی خود را حفظ نماید.

ذکر این نکته ضروری است که رازداری اولین اصل حرفه ای مشاوره و روانشناسی است و کلیه موضوعاتی که در جلسه مشاوره مطرح می شود محرمانه مانده و بدون اطلاع و رضایت مراجع هیچگونه اطلاعاتی به هیچ فرد یا مقامی داده نمی شود. اصل دیگر در مشاوره پذیرفتن بدون قید وشرط مراجع است. بدین معنا که مشاور فردی بدون پیش داوری است که در مورد مراجع با هرگونه اعتقاد، نگرش، رفتار و یا خصوصیات شخصیتی که باشد قضاوتی نمی کند و مراجع را تا پایان مشاوره بدون هیچ گونه داوری می پذیرد. در واقع مشاوره فضای امنی است که در آن درباره مسائل و مشکلات مراجع صحبت شده تا به سوی راه حل های مفید و مناسب رهنمون گردد.  آخرین نکته اینکه اقدام برای مشاوره و ادامه آن امری کاملاً اختیاری است. مراجع در شروع، ادامه یا قطع مشاوره و یا انتخاب مشاور اختیار کامل دارد.

اهداف مرکز مشاوره دانشجویی

اهداف مركز مشاوره دانشجويي بطور كلي تلاش در راستای ارتقاي سطح سلامت روانی، اخلاقی، معنوی و تربیتی دانشگاهيان و پيشگيري از آسيب‌هاي رواني- اجتماعي مي‌باشد. در اين راستا اهداف اختصاصي عبارتند از:

1- ارتقاء سطح دانش و بينش روان‌شناختي دانشگاهيان در زمينه مسائل، مشكلات و نيازهاي جامعه دانشگاهی

2- راهنمايي دانشجویان در جهت شناخت صحيح توانائي‌ها و مشكلات خود

3- راهنمايي دانشجویان در تصميم‌گيري آگاهانه، عاقلانه و حسن انتخاب

4- راهنمايي دانشجویان در حل مشكلات رفتاري، عاطفي، شناختي، تحصيلي، خانوادگي و مسائل مربوط به ازدواج

5- افزايش سازگاري‌ مؤثر دانشجویان با محيط تحصيل و زندگي، توسعه روابط اجتماعي و پيشرفت‌ تحصيلي

6- پيشگيري از بروز و شيوع مسائل و مشكلات عاطفي- رفتاري و توسعه بهداشت رواني

7- ايجاد زمينه‌هاي لازم براي ارتقاء روابط ميان فردي سالم

خدمات  مرکز مشاوره دانشجویی

این مرکز  به منظور توانمند سازی روانی اجتماعی دانشجویان و کارکنان در راستای ارتقاء بهداشت روانی و بهزیستی روانشناختی جامعه دانشگاهی خدمات زیر را اریه می کند:

مشاوره فردی

مشاوره خانواده

مشاوره تحصیلی

مشاوره شغلی

مشاوره ازدواج

مهارت آموزی

مشاوره گروهی

برگزاری کارگاه آموزشی

طراحی بروشورهای آموزشی

اجرای تستهای روانشناختی

نام فایل :
فرمت فایل: pdf
حجم فایل: 113.4873 KB

۳اردیبهشت ۱۳۹۵

5192